Zeytin Yaprağı Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
13 Temmuz 2024

Zeytin Yaprağı Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Zeytin Yaprağı Çayı

Zeytin yaprağı çayı, dünyada bulunan ağaç türleri arasında en uzun ömre sahip olan zeytin ağacının yapraklarından elde edilir. Zeytin ağacının bu kadar uzun süre yaşayabilmesinin sırrı, "oleuropein" adlı maddeye borçludur. Bu madde, zeytin ağacında zararlı mikroorganizmalara karşı koruyucu bir kalkan görevi görür. Kanser araştırmaları yapan enstitüler, zeytin yaprağı çayının tüketilmesini önermektedir. Zeytin yaprağı, antibiyotik özellikleri nedeniyle çay olarak tüketildiğinde sağlık üzerinde olumlu etkiler yapabilir. Özellikle Çin, zeytin yaprağının hammadde olarak üretiminde önemli rol oynarken, Amerika en fazla zeytin yaprağı tüketen ülkedir. Zeytin yaprağı çayı, kanser ve HIV virüsüne karşı kullanılması önerilen bir doğal üründür. Zeytin ağacında bulunan oleuropein maddesi, glikozit olarak bilinir ve vücuttaki hücre duvarlarını güçlendirir; bu sayede bağışıklık sistemini destekler.

Zeytin Yaprağının Faydaları

Zeytin yaprakları, zeytinyağının içerdiği bileşenlerin hepsini barındırır. Az miktarda bile tüketildiğinde nezle, grip gibi viral hastalıklara karşı oldukça etkilidir. Yapılan tıbbi araştırmalar, zeytin yaprağı çayının kalp kaslarını güçlendirdiğini, yüksek tansiyona, kan şekerine ve kolesterole iyi geldiğini göstermiştir. Zeytin yaprağı özü, ilaç tedavilerini tamamlayıcı bir tedavi şekli olarak da kullanılmaktadır. Kronik yorgunluğu azaltır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca ateş düşürücü etkisi de bulunmaktadır.

Zeytin Yaprağı Çayının Etkisi

Zeytin yaprakları, kırışıklıkları azaltıcı etkisiyle bilinir. Güneşin zararlı etkilerinden korunmaya yardımcı olur. Selülit sorunu yaşayan kişiler için de faydalıdır. Zeytin yaprağı çayı tüketen kişilerde yaşlanma belirtileri gecikir. Romatizmal hastalıklarda ve cilt rahatsızlıklarında tedavi amacıyla kullanılır. Çocuklarda ve yetişkinlerde kulak enfeksiyonları ya da bronşit gibi rahatsızlıklarda zeytin yaprağı çayının tedavi edici etkisi oldukça yüksektir.

Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Zeytin yaprağı çayı hazırlamak oldukça kolaydır. İlk olarak, 1 litre klorsuz suyun içerisine 8-10 adet önceden duru su ile temizlenmiş zeytin yaprağı ekleyin. Su kaynadıktan sonra, yaklaşık 10 dakika demlemeye bırakın. Hazırladığınız zeytin yaprağı çayını damak zevkinize uygun hale getirmek için bal ekleyebilir veya birkaç damla limon suyu damlatarak içebilirsiniz. Zeytin yaprağı çayı hazırlamanın diğer bir yöntemi ise, zeytin yapraklarını ince dilimler halinde doğrayarak, hazırladığınız bir bardak sıcak suyun içerisine iki çay kaşığı doğranmış zeytin yaprağı eklemektir. Yaklaşık üç dakika demledikten sonra, limon suyu veya bal ile tatlandırarak içime hazır hale getirebilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Elma Yaprağı Yararları

Elma Yaprağı Yararları

Çınar Yaprağının Zararları?

Çınar Yaprağının Zararları?

Üzüm Yaprağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Üzüm Yaprağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Vişne Yaprağı Özellikleri ve Faydaları

Vişne Yaprağı Özellikleri ve Faydaları

Domates Yaprağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Domates Yaprağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?