Palamut Yaprağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
26 Haziran 2024

Palamut Yaprağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Palamut Yaprağı

Palamut yaprağı hakkında bilgi vermeden önce, palamut ağacını tanımak faydalı olacaktır. Palamut ağacı, doğal olarak yetişen ve yaklaşık 300 çeşidi bulunan bir ağaç türüdür. Bu ağaçlar 3 metreden 20 metreye kadar büyüyebilir ve gövdeleri kalın ve büyük olur. Palamut yaprakları başlangıçta ince ve düzdür, ancak zamanla derin yarıklarla pürüzlü hale gelir. El ayası büyüklüğünde olan bu yapraklar oldukça geniş bir yayılıma sahip olabilir. Palamut ağacının kökleri derinlere doğru uzanırken, yıllar boyunca genişlik gösterdiği bilinmektedir. Türkiye'de yaklaşık otuzdan fazla türü olan palamut ağacı, meyveleriyle de tanınır. Bu meyveler toplanıp kurutularak alternatif tıpta kullanılabilir. Palamut yaprağı da birçok alanda şifa kaynağı olarak kullanılır.

Palamut Yaprağının Faydaları Nelerdir?

  • Palamut yaprağı, kabızlık yapan etkin maddesinden dolayı ishal gibi bağırsak rahatsızlıklarında son derece şifa kaynağıdır.
  • Mikrop öldürücü, açık yaraların sarılmasında etkili ve kanama durdurucu özelliklere sahiptir.
  • İltihap giderici olarak boğaz ve karaciğer iltihaplanmalarında kullanılır.
  • Kanama durdurucu etkisinden dolayı mide kanaması gibi durumlarda faydalıdır.
  • Damarlar üzerindeki yatıştırıcı etkisinden dolayı basur kanamalarında etkilidir.
  • Arpacık ve egzama gibi hastalıklarda şifa kaynağıdır.
  • Mikroplar karşısında etkin rol oynar ve enfeksiyon gibi alanlarda kullanılır.
  • İç hastalıklarda bal ve pekmez ile karıştırılarak içildiğinde ağız yaraları ve gastrit gibi rahatsızlıklara iyi gelir.
  • Palamut yaprağını ağızda bekleterek elde edilen tatlı suyun yutulması, mide gazlarını giderir ve rahatlama sağlar.

Palamut Yaprağının Kullanım Şekli

Palamut yaprağı, doğada bulunan diğer bitkiler gibi şifa deposu olduğu için çeşitli kullanım şekilleri ile bazı hastalıklara etkin rol oynar. Palamut yaprağı kaynatılıp içildiğinde bağırsaklardaki bozuklukları, yani ishal gibi rahatsızlıkları giderici etkisi vardır. Mevsiminde kurutularak saklanan palamut yapraklarından iki adet ağıza alındığında, belli bir süre bekletilip ağızda oluşan tatlı su yutulduğunda, midede oluşan gazlanma ve yanma hissini azaltır. Palamut yaprağı kaynatılarak içildiğinde mide üzerinde şifa kaynağı olur. Ayrıca, palamut yaprağı sirke ile kaynatılarak nezle, soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklarda kullanıldığında şifa sağlar. Palamut yaprağı, sirkeli su ile kaynatıldığında ağızda bulunan yaralar ve diş ağrılarına fayda sağlar ve bunların giderilmesine yardımcı olur.

Palamut yaprağının kullanımı ile yara üzerinde kan dindirici ve antiseptik etkisi vardır. Bu sayede yaranın enfeksiyon ve mikrop kapmasını önler. Ayrıca, palamut yaprağı ve kabukları kaynatılarak elde edilen su, banyo sonrası egzama gibi rahatsızlıkların bulunduğu bölgeye kullanıldığında şifa sağlar. Palamut yaprağı, kurutulmuş limon kabuğu ile kaynatılarak elde edilen karışım macun kıvamına getirildiğinde ağız içi ağrılarının giderilmesine yardımcı olur. Palamut yaprağı, doğanın sunduğu önemli şifa kaynakları arasında yer alır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni