Yaprak Gübresi Nedir Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yaprak Gübresi Nedir Faydaları Nelerdir?

Yaprak Gübresi, yaprak gübresi bitkinin ihtiyacı olan besin maddelerinin sıvı bir halde yaprağa püskürtülerek verilmesidir. Yaprak gübresinde bulunan besin maddeleri, bitkiler tarafından yaprakları sayesinde içeri alınır. Yaprak gübresi püskürtülerek uygulandığı için topraktan verilen gübre ile kıyaslandığında gerekli besin maddelerini çok daha hızlı bir şekilde alır. Böylece bitki besin maddelerini biyolojik etkilere maruz kalmadan daha kolay alır. Bir bitkinin yaprağında, çiçeğinde ve meyvesinde daha fazla besine ihtiyaç varsa yaprak gübresi kullanmak daha faydalı olacaktır.

Yaprak gübresi nedir faydaları nelerdir?

Yaprak gübresi toprak gübresine iyi bir takviyedir. Yaprak gübresinde bulunan bitki besin maddeleri, gübrede değişik kimyasal bileşikler şeklinde bulunur, su ile çözüldükten sonra bitkiler tarafından yaprak aracılığı ile alınır. Yaprak gübresinin içeriğinde azot, fosfor, potasyum, kükürt, magnezyum, kalsiyum, demir, manganez, molibden, selen, çinko, bor ve silisyum gibi önemli bileşikler ve mineraller bulunmaktadır.

Şelat içeren mikro element yaprak gübreleri, daha etkilidir. Şelat kelime anlamı olarak besinleri sıkıca tutmaktır. Bundan dolayı bitki besin maddelerini yapraktan daha kolay alır. Bitki yaprakları negatif yüklüdür. Pozitif yüklü elementler yapraklardan geçerken, orun yaşarlar. Fakat şelat içeren elementler için böyle bir sıkıntı söz konusu değildir. Bazı bitkilerin yaprakları da su ve nem kaybını engellemek için mumsu bir yapıya sahiptir. Şelat yine bu aşamada devreye girerek bu mumsu yapıdan elementlerin daha kolay içeri geçmesini sağlar.

Yaprakları geniş olan bitkilerde yaprak gübresi çok daha etkili olmaktadır. Püskürtmek sureti ile uygulanan yaprak gübrelerinin belli bir konsantrasyonda olması gerekir. Düşük konsantrasyonda bazı elementlerin emilim hızı artar. Yaprak yüzeyine püskürtülen gübre ne kadar uzun süre yüzeyde kalırsa, iyonların yaprağa girişi de o kadar kolay olur.

Yaprak gübresi mümkün olduğunca serin be bulutlu günlerde sabah erken, akşam geç saatlerde yapılırsa daha etkili olur. Güneşli zamanlar da yapılan yaprak gübresi ışınlar nedeni ile mercek oluşumu yaparak yapraklarda tuz birikimine ve yanmaya neden olabilir. Yaprak gübresi bitkinin çiçeklenme ve meyve oluşumun başlangıcında yapılmamalıdır. Yaprağın hem altına hem üstüne yapılmalıdır. Yaprak gübrelemesinde su damlacıkları ne kadar küçük olursa emilim o kadar artar. Yaprak gübresinde besin maddelerinin kolay alınmasını sağlamak için yayıcı yapıştırıcı ve yüzey gerilimini azaltıcı maddeler kullanılmalıdır. Kalsiyum içeren yaprak gübreleri, fosforlu yaprak gübreleri ile kullanılmamalıdır.

Yaprak Gübresi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6