Yaprak Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yaprak Türleri ve Özellikleri

Yaprak Türleri, bitkilerin gövde ve yan dallarında oluşan büyümesi sınırlı renkleri türlerine göre değişkenlik gösteren yapılardır. Yapraklar fotosentezin terleme yapıldığı kısımlardır. Alt kısımlarındaki gözenek oluşumlarından solunum sağlarlar. Yapraklar bitkisel canlılar içerisinde yer almakla birlikte terleme gerçekleştirerek fazla sularını dışarı atmaktadırlar. Yaprak dökülmesi sayesinde bitki içerisindeki zararlı maddeleri dışarı atar. Genel olarak yapraklar yeşil renge sahip olup geniş ve yassı şekildedir. Yaprak türleri, her iklim ve toprak tipine göre farklılık göstermektedir.

Yumurta yaprak: Şekilleri yapı itibariyle oval türde olan büyüklükleri ve genişlikleri bitkiden bitkiye değişen yaprak türüdür. Yeşil, kırmızı, sarı, kahverengi ve birçok renklerden oluşan tonları vardır. Kök bitkileri ve ağaç türlerinde oluşumları mevcuttur. Su damlalarını oldukça severler.

Eliptik yaprak: Görünümleri elips şeklinde olan yaprak türleridir. Yere yakın toprak bitkilerinde bu yapraklar yoğunlukla görülür. Yaprak kısımlarının bütün noktaları birbirine eşittir. Herhangi bir eğri yapıda değildir. Renkleri yeşil başta olmak üzere birçok çeşitte kadifemsi yapı ve renkleriyle yoğunluk gösterebilirler.

Yüreksi yaprak: Şekli kalp görünümü andırır. Çeşitli ebatlarda ve renklerde yüreksi yapraklar vardır. Devasa büyüklükte ağaç yaprakları üzerinde de oluşum sağlayabilirler. Saplı olmakla birlikte dengede kalabilen yapraklardan olup dış etkenlere karşı fazla zarar görmezler.

Elsi yaprak: Görünümleri el şeklini andırmaktadır. Bu yaprağın damar aralıkları belirli açıklıktadır. Yüzeyleri ve iç kısımları birbirinden farklıdır. Sağlam bir yapıya sahiptir. En şiddetli hava koşullarına dahi dayanıklıdır. Yeşil başlıca renklerinden olup farklı renklerde de olanları vardır.

İğne yaprak: İnce yaprak özelliğine sahip narin yapraklardan biridir. Özellikle kozalaklı bitkileri içerirler. Dallanma genelde iğne şeklinde ince uzun yapıdadır. Bu tür yaprakların ağaç ve dallarında reçine vardır. Sarmal, karşılıklı, iç içe bulunurlar. Yeşil, kahverengi ve birçok renkleri içerirler. Genellikle iğne yapraklar çok uzun ve kalabalıktır.

Yaprak Türleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yaprak Kısımları Nelerdir?

Yaprak Kısımları Nelerdir?

Yaprak Böceği Türleri ve Özellikleri

Yaprak Böceği Türleri ve Özellikleri

Yaprağı Güzel Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yaprağı Güzel Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Alıç Yaprağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Alıç Yaprağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Salamura Yaprak Nasıl Yapılır?

Salamura Yaprak Nasıl Yapılır?

Güncel

Dut Yaprağı Faydaları Nelerdir?

Dut Yaprağı Faydaları Nelerdir?

Güncel

Elma Yaprağı Yararları

Elma Yaprağı Yararları

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6